Nezávazná poptávka

Přehled materiálů pro 3D tisk

PLA – polylactic acid  – kyselina polymléčná

PLA je biologicky odbouratelný plast na bázi kukuřice, který při tavení produkuje vůni připomínající smažení rostlinného oleje. Díky všestranným materiálovým vlastnostem, ekologické šetrnosti a cenové dostupnosti je dobrou volbou pro mnoho projektů. Používá se ve 3D tisku tam, kde je potřeba pohledově dobře vypadajících modelů. Obsahuje nejširší spektrum barev, včetně kovových a dřevěných aditiv.

Podrobnosti >>

Flexibilní materiály

Semi-flex TPU je gumový plast s působivou pevností a pružností. Hodí se pro každý projekt vyžadující flexibilní materiál, který lze ohýbat, kroutit a protahovat. Využívá se ve zdravotnictví, pro výrobu nářadí i ochranných pouzder na telefony a tablety. Není toxický a v přírodě se dokáže rozložit.

Podrobnosti >>

PET-G – polyetyléntereftalát – glykol

Materiál PET je známý díky plastovým nápojovým lahvím. PET-G je nárazuvzdorný, flexibilní, chemicky odolný a bezpečný pro potraviny. Je skvělou volbou pro mechanické součásti vyžadující vyšší pevnost a odolnost. 3D tisk je s ním efektivní, ale technologicky složitější. Zaručuje však vizuálně skoro tak dobré výsledky, jako PLA. Tiskneme i z verze s přidanými karbonovými vlákny, nebo s aditivy zajišťujícími samouhašení.

Podrobnosti >>

PC – Polykarbonát

Polykarbonát je materiál termoplastický a vysoce rezistentní. Díky vysoké odolnosti se hodí pro extra namáhané výtisky. Své uplatnění nachází například v automobilovém průmyslu či elektotechnice, je elektroizolační a nevodivý, takže použitelný též pro tisk boxů pro elektroniku a jiných komponentů.

Podrobnosti >>

ASA – akrylonitril-styren-akryl

ASA je velmi kvalitní konstrukční termoplast. Jeho kladů je celá škála, např. mechanická odolnost či tuhost. Osvědčuje se ale také pro svou odolnost proti teplotě a celkové zachovávání svých fyzikálních vlastností. Nežloutne, což je skvělé pro tisky, v nichž se klade důraz na vzhled. Hodí se i pro malé detaily a náročné aplikace.

Podrobnosti >>

ABS – akrylonitrilbutadienstyren

ABS je velmi snadno opracovatelný a odolný vůči mechanickému poškození. Vyznačuje se tuhostí, houževnatostí, odolností vůči kyselinám, olejům, tukům, uhlovodíkům a hydroxidům. Skvěle se hodí pro tisky dlouho vystavované povětrnostním vlivům. Je zdravotně nezávadný, nehodí se však pro mediciální aplikace.

Podrobnosti >>

PA – nylon

Nylon je všestranný materiál, silný a odolný. Rychle absorbuje vodu ze vzduchu, což je nutné zohledňovat. Vyznačuje se vysokou tepelnou i chemickou odolností. Používá se k tisku robustních a těžkých vzorků, např. v automobilovém průmyslu.

Podrobnosti >>

PP – Polypropylen

Polypropylen se často používá jako obalový materiál, je to vlastně jeden z nejpoužívanějších plastů. Využití má v potravinářském i textilním průmyslu. Je odolný celé řadě chemikálií a má výborné mechanické vlastnosti. Snáší i vyšší provozní teploty.

Podrobnosti >>

CPE – kopolyester

Jedná se o vylepšený PLA filament. Skvěle se hodí pro technické využití – funkční prototypy a mechanicky namáhané součástky. Je houževnatý, tvrdý, rozměrově stálý, odolný vůči teplotám do 70 °C a chemikáliím.

Podrobnosti >>

HIPS – high impact polystyrene – houževnatý polystyrén

Relativní novinka v oblasti 3D tisku, i když nejpoužívanější materiál v obalovém a potravinářském průmyslu. Má dobrou teplotní stálost, je velmi houževnatý a pevný. Skvěle se hodí pro tisk velkých objektů. Dovoluje broušení a povrchové úpravy.

Podrobnosti >>

Vinyl 303 (PVC)

Průmyslový materiál vhodný na ty nejnáročnější aplikace. Vyznačuje se silnou chemickou odolností, vysokou houževnatostí a tuhostí, ale také pevností v tahu a odolností proti nárazu.

Podrobnosti >>

ULTEM/PEI

Odolává teplotám do 215°C.

Podrobnosti >>

PEEK

Možnost dlouhodobého vystavení teplotám do 250°C.

Podrobnosti >>

 

Rubrika: Nezařazené

Příspěvek napsal Tomas

Píšeme na blogu

Ne vždy je nutné 3D model vytvářet, protože díky rostoucí oblibě 3D tisku, je již mnoho univerzálních modelů ke stažení. Pokud se je autor rozhodl publikovat, lze je dohledat zpravidla na několika serverech. Sestavili jsme seznam klíčových serverů, kde stahovat 3D modely pro tisk zdarma, nebo za poplatek.

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Dokážeme vytisknout objekty od 1x1 mm po sestavy dílů s velikostí i několik metrů. Umíme vkládat závitové vložky a kovové výztuhy. Tiskneme z většiny dostupných materiálů, od PLA po ULTEM. Zvládáme technologii rozpustných podpor i více-materiálového tisku. Materiály s příměsí karbonu, nebo tisk z flexibilní gumy.

Nezabýváme se však pouze 3D tiskem, ale dokážeme vyvíjet kompletní produkty za pomoci všech dalších technologií - CNC obrábění, řezání laserem a vodním paprskem, ohýbání plechů, výroba z plexiskla apod.

Můžete poslat data přes kontaktní formulář, nebo nám napsat na chatu. Data mohou být 3D model, výkres, fotografie, nebo skica. Čím více nám o vašem budoucím výrobku sdělíte, tím lépe dokážeme vybrat vhodný materiál a postup. Poradíme si jak s 3D tiskem podle vaší předlohy, tak s kompletním vývojem funkčních prototypů, včetně různých doplňujících služeb. Navrhneme sestavy dílů, ozubená kola a převody, zajistíme výrobu DPS včetně osazení, finální produkt naprogramujeme, nebo nalakujeme.

Zpracujeme většinu 3D souborů, 2D výkresy, i naskenované skici. Můžete tedy posílat data v prakticky libovolném formátu, pokud je jakýkoliv problém, obratem se s vámi spojíme a navrhneme řešení.

Specializujeme se za technické modely. Navrhneme kompletní sestavy strojů, zařízení či instalačni šablony a vodítka. Ale také převedeme do 3D budovy z výkresu a nebo fotografií. Zajistíme průmyslový design pro vás produkt.

Centrum nápovědy