Nezávazná poptávka

Přehled materiálů pro 3D tisk

PLA – polylactic acid  – kyselina polymléčná

PLA je biologicky odbouratelný plast na bázi kukuřice, který při tavení produkuje vůni připomínající smažení rostlinného oleje. Díky všestranným materiálovým vlastnostem, ekologické šetrnosti a cenové dostupnosti je dobrou volbou pro mnoho projektů. Používá se ve 3D tisku tam, kde je potřeba pohledově dobře vypadajících modelů. Obsahuje nejširší spektrum barev, včetně kovových a dřevěných aditiv.

Podrobnosti >>

Flexibilní materiály

Semi-flex TPU je gumový plast s působivou pevností a pružností. Hodí se pro každý projekt vyžadující flexibilní materiál, který lze ohýbat, kroutit a protahovat. Využívá se ve zdravotnictví, pro výrobu nářadí i ochranných pouzder na telefony a tablety. Není toxický a v přírodě se dokáže rozložit.

Podrobnosti >>

PET-G – polyetyléntereftalát – glykol

Materiál PET je známý díky plastovým nápojovým lahvím. PET-G je nárazuvzdorný, flexibilní, chemicky odolný a bezpečný pro potraviny. Je skvělou volbou pro mechanické součásti vyžadující vyšší pevnost a odolnost. 3D tisk je s ním efektivní, ale technologicky složitější. Zaručuje však vizuálně skoro tak dobré výsledky, jako PLA. Tiskneme i z verze s přidanými karbonovými vlákny, nebo s aditivy zajišťujícími samouhašení.

Podrobnosti >>

PC – Polykarbonát

Polykarbonát je materiál termoplastický a vysoce rezistentní. Díky vysoké odolnosti se hodí pro extra namáhané výtisky. Své uplatnění nachází například v automobilovém průmyslu či elektotechnice, je elektroizolační a nevodivý, takže použitelný též pro tisk boxů pro elektroniku a jiných komponentů.

Podrobnosti >>

ASA – akrylonitril-styren-akryl

ASA je velmi kvalitní konstrukční termoplast. Jeho kladů je celá škála, např. mechanická odolnost či tuhost. Osvědčuje se ale také pro svou odolnost proti teplotě a celkové zachovávání svých fyzikálních vlastností. Nežloutne, což je skvělé pro tisky, v nichž se klade důraz na vzhled. Hodí se i pro malé detaily a náročné aplikace.

Podrobnosti >>

ABS – akrylonitrilbutadienstyren

ABS je velmi snadno opracovatelný a odolný vůči mechanickému poškození. Vyznačuje se tuhostí, houževnatostí, odolností vůči kyselinám, olejům, tukům, uhlovodíkům a hydroxidům. Skvěle se hodí pro tisky dlouho vystavované povětrnostním vlivům. Je zdravotně nezávadný, nehodí se však pro mediciální aplikace.

Podrobnosti >>

PA – nylon

Nylon je všestranný materiál, silný a odolný. Rychle absorbuje vodu ze vzduchu, což je nutné zohledňovat. Vyznačuje se vysokou tepelnou i chemickou odolností. Používá se k tisku robustních a těžkých vzorků, např. v automobilovém průmyslu.

Podrobnosti >>

PP – Polypropylen

Polypropylen se často používá jako obalový materiál, je to vlastně jeden z nejpoužívanějších plastů. Využití má v potravinářském i textilním průmyslu. Je odolný celé řadě chemikálií a má výborné mechanické vlastnosti. Snáší i vyšší provozní teploty.

Podrobnosti >>

CPE – kopolyester

Jedná se o vylepšený PLA filament. Skvěle se hodí pro technické využití – funkční prototypy a mechanicky namáhané součástky. Je houževnatý, tvrdý, rozměrově stálý, odolný vůči teplotám do 70 °C a chemikáliím.

Podrobnosti >>

HIPS – high impact polystyrene – houževnatý polystyrén

Relativní novinka v oblasti 3D tisku, i když nejpoužívanější materiál v obalovém a potravinářském průmyslu. Má dobrou teplotní stálost, je velmi houževnatý a pevný. Skvěle se hodí pro tisk velkých objektů. Dovoluje broušení a povrchové úpravy.

Podrobnosti >>

Vinyl 303 (PVC)

Průmyslový materiál vhodný na ty nejnáročnější aplikace. Vyznačuje se silnou chemickou odolností, vysokou houževnatostí a tuhostí, ale také pevností v tahu a odolností proti nárazu.

Podrobnosti >>

ULTEM/PEI

Odolává teplotám do 215°C.

Podrobnosti >>

PEEK

Možnost dlouhodobého vystavení teplotám do 250°C.

Podrobnosti >>

 

Píšeme na blogu

Vyhotovení prototypu vašeho produktu, nápadu či čehokoliv jiného není v dnešní době zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát. Ještě předtím, než váš vyrobený prototyp bude sloužit jako předloha pro sériovou výrobu či prezentační pomůcka, je potřeba, aby byl dokonalý. Čemu se při vývoji vyhnout a v čem řada lidí chybuje?

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Limity se liší dle použité technologie.

Technologie FFF:
 • Maximální velikost dílu: 400x400x500 mm
 • Minimální tloušťka stěny: 0,8 mm
 • Minimální průměr otvoru: 1 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,2 mm
Technologie SLA:
 • Maximální velikost dílu: 150x200x65 mm
 • Minimální tloušťka stěn: 0,4 mm
 • Minimální průměr otvoru: 0,5 mm
 • Minimální průměr odtokového otvoru: 3,5 mm (u plně uzavřené dutiny)
 • Maximální horizontální most: 21 mm
 • Minimální průměr svislého vodiče – doporučeno: 0,3 mm (7 mm vysoký) až 1,5 mm (30 mm vysoký)
 • Minimální reliéfní detail – doporučeno: 0,1 mm
 • Minimální vyrytý detail – doporučeno: 0,4 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,08 mm

Před odesláním zásilky zasíláme detailní fotky výrobku včetně jeho přeměření. Pokud je problém s kvalitou, nebo rozměrem, je možné zakázku přetisknout zdarma. Pro ověření kvality a dodržení přesných rozměrů také často vyzkoušíme vytisknout určitou část modelu, kterou poté důkladně nafotíme a před dalším tiskem zasíláme ke schválení.

Sharplayers doporučuje Fusion 360 – bezplatný program pro startupy a studenty. Dalším bezplatným programem je Freecad. Tvorba 3D souborů je efektivní také v TinkerCAD či LibreCAD. Každopádně 3D soubor není potřeba. S návrhem modelu pomůžeme.Dokážeme vytvořit model z výkresu nebo úplně od nuly. Přijímáme všechny 3D soubory, výkresy a dokumenty. Upřednostňujeme formáty STL, IGES, STEP, PDF, DWG.

Ano, po domluvě je možné výtisk brousit a barvit.

Centrum nápovědy