Chci prototyp

Přehled materiálů pro 3D tisk

PLA – polylactic acid  – kyselina polymléčná

PLA je biologicky odbouratelný plast na bázi kukuřice, který při tavení produkuje vůni připomínající smažení rostlinného oleje. Díky všestranným materiálovým vlastnostem, ekologické šetrnosti a cenové dostupnosti je dobrou volbou pro mnoho projektů. Používá se ve 3D tisku tam, kde je potřeba pohledově dobře vypadajících modelů. Obsahuje nejširší spektrum barev, včetně kovových a dřevěných aditiv.

Podrobnosti >>

Flexibilní materiály

Semi-flex TPU je gumový plast s působivou pevností a pružností. Hodí se pro každý projekt vyžadující flexibilní materiál, který lze ohýbat, kroutit a protahovat. Využívá se ve zdravotnictví, pro výrobu nářadí i ochranných pouzder na telefony a tablety. Není toxický a v přírodě se dokáže rozložit.

Podrobnosti >>

PET-G – polyetyléntereftalát – glykol

Materiál PET je známý díky plastovým nápojovým lahvím. PET-G je nárazuvzdorný, flexibilní, chemicky odolný a bezpečný pro potraviny. Je skvělou volbou pro mechanické součásti vyžadující vyšší pevnost a odolnost. 3D tisk je s ním efektivní, ale technologicky složitější. Zaručuje však vizuálně skoro tak dobré výsledky, jako PLA. Tiskneme i z verze s přidanými karbonovými vlákny, nebo s aditivy zajišťujícími samouhašení.

Podrobnosti >>

PC – Polykarbonát

Polykarbonát je materiál termoplastický a vysoce rezistentní. Díky vysoké odolnosti se hodí pro extra namáhané výtisky. Své uplatnění nachází například v automobilovém průmyslu či elektotechnice, je elektroizolační a nevodivý, takže použitelný též pro tisk boxů pro elektroniku a jiných komponentů.

Podrobnosti >>

ASA – akrylonitril-styren-akryl

ASA je velmi kvalitní konstrukční termoplast. Jeho kladů je celá škála, např. mechanická odolnost či tuhost. Osvědčuje se ale také pro svou odolnost proti teplotě a celkové zachovávání svých fyzikálních vlastností. Nežloutne, což je skvělé pro tisky, v nichž se klade důraz na vzhled. Hodí se i pro malé detaily a náročné aplikace.

Podrobnosti >>

ABS – akrylonitrilbutadienstyren

ABS je velmi snadno opracovatelný a odolný vůči mechanickému poškození. Vyznačuje se tuhostí, houževnatostí, odolností vůči kyselinám, olejům, tukům, uhlovodíkům a hydroxidům. Skvěle se hodí pro tisky dlouho vystavované povětrnostním vlivům. Je zdravotně nezávadný, nehodí se však pro mediciální aplikace.

Podrobnosti >>

PA – nylon

Nylon je všestranný materiál, silný a odolný. Rychle absorbuje vodu ze vzduchu, což je nutné zohledňovat. Vyznačuje se vysokou tepelnou i chemickou odolností. Používá se k tisku robustních a těžkých vzorků, např. v automobilovém průmyslu.

Podrobnosti >>

PP – Polypropylen

Polypropylen se často používá jako obalový materiál, je to vlastně jeden z nejpoužívanějších plastů. Využití má v potravinářském i textilním průmyslu. Je odolný celé řadě chemikálií a má výborné mechanické vlastnosti. Snáší i vyšší provozní teploty.

Podrobnosti >>

CPE – kopolyester

Jedná se o vylepšený PLA filament. Skvěle se hodí pro technické využití – funkční prototypy a mechanicky namáhané součástky. Je houževnatý, tvrdý, rozměrově stálý, odolný vůči teplotám do 70 °C a chemikáliím.

Podrobnosti >>

HIPS – high impact polystyrene – houževnatý polystyrén

Relativní novinka v oblasti 3D tisku, i když nejpoužívanější materiál v obalovém a potravinářském průmyslu. Má dobrou teplotní stálost, je velmi houževnatý a pevný. Skvěle se hodí pro tisk velkých objektů. Dovoluje broušení a povrchové úpravy.

Podrobnosti >>

ULTEM/PEI

Odolává teplotám do 215°C.

Podrobnosti >>

PEEK

Možnost dlouhodobého vystavení teplotám do 250°C.

Podrobnosti >>

 

Píšeme na blogu

3D tisk je jak časově, tak finančně úsporná výrobní technika, která vám může pomoci zlepšit vaše výrobní procesy. V tomto článku se zaměříme na aspekt úspory peněz díky aditivní výrobě.

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Limity se liší dle použité technologie.

Technologie FFF:
 • Maximální velikost dílu: 400x400x500 mm
 • Minimální tloušťka stěny: 0,8 mm
 • Minimální průměr otvoru: 1 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,2 mm
Technologie SLA:
 • Maximální velikost dílu: 150x200x65 mm
 • Minimální tloušťka stěn: 0,4 mm
 • Minimální průměr otvoru: 0,5 mm
 • Minimální průměr odtokového otvoru: 3,5 mm (u plně uzavřené dutiny)
 • Maximální horizontální most: 21 mm
 • Minimální průměr svislého vodiče – doporučeno: 0,3 mm (7 mm vysoký) až 1,5 mm (30 mm vysoký)
 • Minimální reliéfní detail – doporučeno: 0,1 mm
 • Minimální vyrytý detail – doporučeno: 0,4 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,08 mm

Před odesláním zásilky zasíláme detailní fotky výrobku včetně jeho přeměření. Pokud je problém s kvalitou, nebo rozměrem, je možné zakázku přetisknout zdarma. Pro ověření kvality a dodržení přesných rozměrů také často vyzkoušíme vytisknout určitou část modelu, kterou poté důkladně nafotíme a před dalším tiskem zasíláme ke schválení.

Sharplayers doporučuje Fusion 360 – bezplatný program pro startupy a studenty. Dalším bezplatným programem je Freecad. Tvorba 3D souborů je efektivní také v TinkerCAD či LibreCAD. Každopádně 3D soubor není potřeba. S návrhem modelu pomůžeme.Dokážeme vytvořit model z výkresu nebo úplně od nuly. Přijímáme všechny 3D soubory, výkresy a dokumenty. Upřednostňujeme formáty STL, IGES, STEP, PDF, DWG.

Ano, po domluvě je možné výtisk brousit a barvit.

Centrum nápovědy