Nezávazná poptávka

Základní principy aditivní výroby

 

Aditivní výroba je souhrnný název pro technologie vytvářející 3D objekty za pomoci vrstvení materiálu, např. plastu, kovu, betonu a dalších. V poslední době se těší velké oblibě – profesionálům, ale i koncovým spotřebitelům dovoluje snadno a rychle vytvářet zcela nové produkty a starší věci pozměňovat i opravovat.

Technologie aditivní výroby

Pod aditivní výrobu spadá několik technologií. Tou nejznámější zůstává 3D tisk,  v průmyslových odvětvích se dále setkáváme s technologiemi rapid prototyping a Direct Digital Manufacturing.

Fused Filament Fabrication (FFF) – FFF umožňuje vyrábět rychlé a levné 3D modely s nízkým rozlišením tisku. Někdy je technologie nazývána FDM (Fused Deposition Modeling) – ale název je registrovanou známkou společnosti Stratasys, a proto vznikla alternativa FFF.

Stereolitography (SLA) – Stereolitografie, také známá jako foto-polymerizace, dovoluje tisk precizních výrobků. Tiskovým materiálem je tekutý polymer vytvrzovaný světlem. Prakticky stejně funguje technologie DLP (Digital Light Processing), kde se místo laseru využívá LCD display s vysokým rozlišením.

Selective laser sintering (SLS) – Technologie selektivního slinování je vhodná na jemné a detailní tisky. K fúzi malých částic z plastu, kovu, keramiky nebo skla využívá vysoce výkonný laser.

Základní principy

,,Aditivní” můžeme přeložit jako kumulativní, tedy narůstající průběžným přidáváním. Jednotlivé technologie spojuje nejen práce s postupným vrstvením materiálů, ale také nutnost výpočetní techniky a potřebných 3D modelovacích softwarů (CAD neboli Computer Aided Design). 3D tiskárna načítá data ze strojového kódu (gcode), z kterého zároveň čerpá informace o postupně přidávaném množství kapaliny, prášku, nebo plastové struny pro požadovaný 3D objekt. Gcode vygeneruje program zvaný slicer, který v podstatě rozřeže požadovaný objekt vytvořený v CAD programu na jednotlivé vrstvy.

Možnosti využití aditivní výroby

Aplikace aditivní výroby je takřka neomezená, využití nachází v leteckém a automobilovém průmyslu, ve zdravotnictví i v módě. Velmi oblíbený je 3D tisk v malosériové výrobě, kde lze díky minimálním vstupním nákladům zahájit výrobu prakticky do druhého dne. Rychlé tisky ve formě rapid prototypingu bývají používány jako předvýrobní vizualizační modely. Pro svou nízkou cenu se stále více osvědčuje i kutilům a lidem, kteří si chtějí levně a rychle vyrobit vlastní věc.

 

Aditivní výroba zrealizuje nápady na jedinečné výrobky, ale vytiskne i malé série. Zajímá-li vás více, určitě nás kontaktuje.
Získat nabídku na 3D tisk

Píšeme na blogu

FFF (Fused filament fabrication) je nejrozšířenější technologií 3D tisku. Materiál je nanášen zpravidla 1 tryskou po vrstvách. Čas a zejéna cenu tisku určuje několik parametrů. V tomto článku se zaměříme na 3 z nich – výšku vrstev, hustotu výplně a počet stěn.

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Limity se liší dle použité technologie.

Technologie FFF:
 • Maximální velikost dílu: 400x400x500 mm
 • Minimální tloušťka stěny: 0,8 mm
 • Minimální průměr otvoru: 1 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,2 mm
Technologie SLA:
 • Maximální velikost dílu: 150x200x65 mm
 • Minimální tloušťka stěn: 0,4 mm
 • Minimální průměr otvoru: 0,5 mm
 • Minimální průměr odtokového otvoru: 3,5 mm (u plně uzavřené dutiny)
 • Maximální horizontální most: 21 mm
 • Minimální průměr svislého vodiče – doporučeno: 0,3 mm (7 mm vysoký) až 1,5 mm (30 mm vysoký)
 • Minimální reliéfní detail – doporučeno: 0,1 mm
 • Minimální vyrytý detail – doporučeno: 0,4 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,08 mm

Před odesláním zásilky zasíláme detailní fotky výrobku včetně jeho přeměření. Pokud je problém s kvalitou, nebo rozměrem, je možné zakázku přetisknout zdarma. Pro ověření kvality a dodržení přesných rozměrů také často vyzkoušíme vytisknout určitou část modelu, kterou poté důkladně nafotíme a před dalším tiskem zasíláme ke schválení.

Sharplayers doporučuje Fusion 360 – bezplatný program pro startupy a studenty. Dalším bezplatným programem je Freecad. Tvorba 3D souborů je efektivní také v TinkerCAD či LibreCAD. Každopádně 3D soubor není potřeba. S návrhem modelu pomůžeme.Dokážeme vytvořit model z výkresu nebo úplně od nuly. Přijímáme všechny 3D soubory, výkresy a dokumenty. Upřednostňujeme formáty STL, IGES, STEP, PDF, DWG.

Ano, po domluvě je možné výtisk brousit a barvit.

Centrum nápovědy