Nezávazná poptávka

Základní principy aditivní výroby

 

Aditivní výroba je souhrnný název pro technologie vytvářející 3D objekty za pomoci vrstvení materiálu, např. plastu, kovu, betonu a dalších. V poslední době se těší velké oblibě – profesionálům, ale i koncovým spotřebitelům dovoluje snadno a rychle vytvářet zcela nové produkty a starší věci pozměňovat i opravovat.

Technologie aditivní výroby

Pod aditivní výrobu spadá několik technologií. Tou nejznámější zůstává 3D tisk,  v průmyslových odvětvích se dále setkáváme s technologiemi rapid prototyping a Direct Digital Manufacturing.

Fused Filament Fabrication (FFF) – FFF umožňuje vyrábět rychlé a levné 3D modely s nízkým rozlišením tisku. Někdy je technologie nazývána FDM (Fused Deposition Modeling) – ale název je registrovanou známkou společnosti Stratasys, a proto vznikla alternativa FFF.

Stereolitography (SLA) – Stereolitografie, také známá jako foto-polymerizace, dovoluje tisk precizních výrobků. Tiskovým materiálem je tekutý polymer vytvrzovaný světlem. Prakticky stejně funguje technologie DLP (Digital Light Processing), kde se místo laseru využívá LCD display s vysokým rozlišením.

Selective laser sintering (SLS) – Technologie selektivního slinování je vhodná na jemné a detailní tisky. K fúzi malých částic z plastu, kovu, keramiky nebo skla využívá vysoce výkonný laser.

Základní principy

,,Aditivní” můžeme přeložit jako kumulativní, tedy narůstající průběžným přidáváním. Jednotlivé technologie spojuje nejen práce s postupným vrstvením materiálů, ale také nutnost výpočetní techniky a potřebných 3D modelovacích softwarů (CAD neboli Computer Aided Design). 3D tiskárna načítá data ze strojového kódu (gcode), z kterého zároveň čerpá informace o postupně přidávaném množství kapaliny, prášku, nebo plastové struny pro požadovaný 3D objekt. Gcode vygeneruje program zvaný slicer, který v podstatě rozřeže požadovaný objekt vytvořený v CAD programu na jednotlivé vrstvy.

Možnosti využití aditivní výroby

Aplikace aditivní výroby je takřka neomezená, využití nachází v leteckém a automobilovém průmyslu, ve zdravotnictví i v módě. Velmi oblíbený je 3D tisk v malosériové výrobě, kde lze díky minimálním vstupním nákladům zahájit výrobu prakticky do druhého dne. Rychlé tisky ve formě rapid prototypingu bývají používány jako předvýrobní vizualizační modely. Pro svou nízkou cenu se stále více osvědčuje i kutilům a lidem, kteří si chtějí levně a rychle vyrobit vlastní věc.

 

Aditivní výroba zrealizuje nápady na jedinečné výrobky, ale vytiskne i malé série. Zajímá-li vás více, určitě nás kontaktuje.
Získat nabídku na 3D tisk

Rubrika: Nezařazené

Příspěvek napsal Tomas

Píšeme na blogu

Ne vždy je nutné 3D model vytvářet, protože díky rostoucí oblibě 3D tisku, je již mnoho univerzálních modelů ke stažení. Pokud se je autor rozhodl publikovat, lze je dohledat zpravidla na několika serverech. Sestavili jsme seznam klíčových serverů, kde stahovat 3D modely pro tisk zdarma, nebo za poplatek.

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Dokážeme vytisknout objekty od 1x1 mm po sestavy dílů s velikostí i několik metrů. Umíme vkládat závitové vložky a kovové výztuhy. Tiskneme z většiny dostupných materiálů, od PLA po ULTEM. Zvládáme technologii rozpustných podpor i více-materiálového tisku. Materiály s příměsí karbonu, nebo tisk z flexibilní gumy.

Nezabýváme se však pouze 3D tiskem, ale dokážeme vyvíjet kompletní produkty za pomoci všech dalších technologií - CNC obrábění, řezání laserem a vodním paprskem, ohýbání plechů, výroba z plexiskla apod.

Můžete poslat data přes kontaktní formulář, nebo nám napsat na chatu. Data mohou být 3D model, výkres, fotografie, nebo skica. Čím více nám o vašem budoucím výrobku sdělíte, tím lépe dokážeme vybrat vhodný materiál a postup. Poradíme si jak s 3D tiskem podle vaší předlohy, tak s kompletním vývojem funkčních prototypů, včetně různých doplňujících služeb. Navrhneme sestavy dílů, ozubená kola a převody, zajistíme výrobu DPS včetně osazení, finální produkt naprogramujeme, nebo nalakujeme.

Zpracujeme většinu 3D souborů, 2D výkresy, i naskenované skici. Můžete tedy posílat data v prakticky libovolném formátu, pokud je jakýkoliv problém, obratem se s vámi spojíme a navrhneme řešení.

Specializujeme se za technické modely. Navrhneme kompletní sestavy strojů, zařízení či instalačni šablony a vodítka. Ale také převedeme do 3D budovy z výkresu a nebo fotografií. Zajistíme průmyslový design pro vás produkt.

Centrum nápovědy