Nezávazná poptávka

3D programy zdarma: vybrali jsme ty nejlepší

3D tisk se neobejde bez kvalitního 3D designu. Není pravda, že pro jeho tvorbu nutně potřebujete placený program. S trochou trpělivosti si vlastní 3D design prototypu vytvoří i úplný 3D laik. Zde je přehled těch uživatelsky a funkčnostně nejzajímavějších, počínaje designovými programy  zdarma.

FUSION 360

Špičkový profesionální CAD program s příjemným rozhraním. Je velmi oblíbený mezi průmyslovými designéry, práci s ním ale zvládne i úplný začátečník, protože nabízí mnoho návodů. Má skvělou uživatelskou podporu a fóra, na kterých se skutečně diskutuje. Jeho měsíční licence vyjde cca na 1 500 Kč, studenti a startupy mají roční licenci zdarma.

Freecad

Výborný bezplatný parametrický CAD program. Umožňuje načrtnout geometrii 2D tvarů a používat je jako základ pro vytváření dalších objektů. Je skvělým vstupním softwarem pro všechny nováčky v tvorbě 3D designu i pro práci začínajících  mechanických inženýrů. Navíc má otevřený zdrojový kód, což je nám sympatické.

Blender

Blender je na špičce nejpoužívananějších 3D programů a je zdarma. Má k sobě přidruženou obrovskou komunitu 3D nadšenců, kteří sdílí a šíří nejrůznější postupy, YouTube návody, technologické názory, možnosti materiálového užití atd. Blender svým uživatelům dává obrovskou svobodu designu a disponuje nespočetnými nástroji. Pro začátečníky ovšem bývá obtížnější.

SketchUp

Nástroj, který  musí znát každý tvůrce 3D designu. Řídí se krédem ,,Navrhi to, udělej to, užívej si proces”.  Je uživatelsky příjemný, intuitivní, přehledný a v omezeném rozsahu zdarma. Proslul svými nápovědami pro začátečníky a množstvím nástrojů pro tvorbu geometrických objektů. Dostat jeho užívání do ruky a mít dobré výsledky s ním není obtížné.

SolidWorks  

SolidWorks je skvělý, zaměřuje se na rychlé vytváření dílů, sestav i 2D výkresů, kvůli své ceně se ale vyplatí nejspíš jen profesionálům. Nabízí širokou škálu nástrojů pro řešení těch nejsložitějších 3D problémů.  Všem pokročilejším doporučujeme si ho alespoň osahat a zažít, jaký s ním 3D design může být. Demo se dá stáhnout zdarma.

 

Tvorba 3D designu je zajímavá a vzrušující záležitost. Třeba vám tímto článkem pomůžeme vstoupit do světa tvůrců reálného designu. A pokud by vám to se softwarem nešlo, nic se neděje. Pamatujte si, že jsme tu my a rádi s 3D designem i tiskem pomůžeme!

 

Tagy: , , , , ,

Rubrika:

Příspěvek napsal Tomas

Píšeme na blogu

Vyhotovení prototypu vašeho produktu, nápadu či čehokoliv jiného není v dnešní době zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát. Ještě předtím, než váš vyrobený prototyp bude sloužit jako předloha pro sériovou výrobu či prezentační pomůcka, je potřeba, aby byl dokonalý. Čemu se při vývoji vyhnout a v čem řada lidí chybuje?

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Limity se liší dle použité technologie.

Technologie FFF:
 • Maximální velikost dílu: 400x400x500 mm
 • Minimální tloušťka stěny: 0,8 mm
 • Minimální průměr otvoru: 1 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,2 mm
Technologie SLA:
 • Maximální velikost dílu: 150x200x65 mm
 • Minimální tloušťka stěn: 0,4 mm
 • Minimální průměr otvoru: 0,5 mm
 • Minimální průměr odtokového otvoru: 3,5 mm (u plně uzavřené dutiny)
 • Maximální horizontální most: 21 mm
 • Minimální průměr svislého vodiče – doporučeno: 0,3 mm (7 mm vysoký) až 1,5 mm (30 mm vysoký)
 • Minimální reliéfní detail – doporučeno: 0,1 mm
 • Minimální vyrytý detail – doporučeno: 0,4 mm
 • Tolerance pro odchylku: 0,08 mm

Před odesláním zásilky zasíláme detailní fotky výrobku včetně jeho přeměření. Pokud je problém s kvalitou, nebo rozměrem, je možné zakázku přetisknout zdarma. Pro ověření kvality a dodržení přesných rozměrů také často vyzkoušíme vytisknout určitou část modelu, kterou poté důkladně nafotíme a před dalším tiskem zasíláme ke schválení.

Sharplayers doporučuje Fusion 360 – bezplatný program pro startupy a studenty. Dalším bezplatným programem je Freecad. Tvorba 3D souborů je efektivní také v TinkerCAD či LibreCAD. Každopádně 3D soubor není potřeba. S návrhem modelu pomůžeme.Dokážeme vytvořit model z výkresu nebo úplně od nuly. Přijímáme všechny 3D soubory, výkresy a dokumenty. Upřednostňujeme formáty STL, IGES, STEP, PDF, DWG.

Ano, po domluvě je možné výtisk brousit a barvit.

Centrum nápovědy