Nezávazná poptávka

3D programy zdarma: vybrali jsme ty nejlepší

3D tisk se neobejde bez kvalitního 3D designu. Není pravda, že pro jeho tvorbu nutně potřebujete placený program. S trochou trpělivosti si vlastní 3D design prototypu vytvoří i úplný 3D laik. Zde je přehled těch uživatelsky a funkčnostně nejzajímavějších, počínaje designovými programy  zdarma.

FUSION 360

Špičkový profesionální CAD program s příjemným rozhraním. Je velmi oblíbený mezi průmyslovými designéry, práci s ním ale zvládne i úplný začátečník, protože nabízí mnoho návodů. Má skvělou uživatelskou podporu a fóra, na kterých se skutečně diskutuje. Jeho měsíční licence vyjde cca na 1 500 Kč, studenti a startupy mají roční licenci zdarma.

Freecad

Výborný bezplatný parametrický CAD program. Umožňuje načrtnout geometrii 2D tvarů a používat je jako základ pro vytváření dalších objektů. Je skvělým vstupním softwarem pro všechny nováčky v tvorbě 3D designu i pro práci začínajících  mechanických inženýrů. Navíc má otevřený zdrojový kód, což je nám sympatické.

Blender

Blender je na špičce nejpoužívananějších 3D programů a je zdarma. Má k sobě přidruženou obrovskou komunitu 3D nadšenců, kteří sdílí a šíří nejrůznější postupy, YouTube návody, technologické názory, možnosti materiálového užití atd. Blender svým uživatelům dává obrovskou svobodu designu a disponuje nespočetnými nástroji. Pro začátečníky ovšem bývá obtížnější.

SketchUp

Nástroj, který  musí znát každý tvůrce 3D designu. Řídí se krédem ,,Navrhi to, udělej to, užívej si proces”.  Je uživatelsky příjemný, intuitivní, přehledný a v omezeném rozsahu zdarma. Proslul svými nápovědami pro začátečníky a množstvím nástrojů pro tvorbu geometrických objektů. Dostat jeho užívání do ruky a mít dobré výsledky s ním není obtížné.

SolidWorks  

SolidWorks je skvělý, zaměřuje se na rychlé vytváření dílů, sestav i 2D výkresů, kvůli své ceně se ale vyplatí nejspíš jen profesionálům. Nabízí širokou škálu nástrojů pro řešení těch nejsložitějších 3D problémů.  Všem pokročilejším doporučujeme si ho alespoň osahat a zažít, jaký s ním 3D design může být. Demo se dá stáhnout zdarma.

 

Tvorba 3D designu je zajímavá a vzrušující záležitost. Třeba vám tímto článkem pomůžeme vstoupit do světa tvůrců reálného designu. A pokud by vám to se softwarem nešlo, nic se neděje. Pamatujte si, že jsme tu my a rádi s 3D designem i tiskem pomůžeme!

 

Tagy: , , , , ,

Rubrika:

Příspěvek napsal Tomas

Píšeme na blogu

Ne vždy je nutné 3D model vytvářet, protože díky rostoucí oblibě 3D tisku, je již mnoho univerzálních modelů ke stažení. Pokud se je autor rozhodl publikovat, lze je dohledat zpravidla na několika serverech. Sestavili jsme seznam klíčových serverů, kde stahovat 3D modely pro tisk zdarma, nebo za poplatek.

(Pokračování textu…)

Další články

Často se ptáte

Dokážeme vytisknout objekty od 1x1 mm po sestavy dílů s velikostí i několik metrů. Umíme vkládat závitové vložky a kovové výztuhy. Tiskneme z většiny dostupných materiálů, od PLA po ULTEM. Zvládáme technologii rozpustných podpor i více-materiálového tisku. Materiály s příměsí karbonu, nebo tisk z flexibilní gumy.

Nezabýváme se však pouze 3D tiskem, ale dokážeme vyvíjet kompletní produkty za pomoci všech dalších technologií - CNC obrábění, řezání laserem a vodním paprskem, ohýbání plechů, výroba z plexiskla apod.

Můžete poslat data přes kontaktní formulář, nebo nám napsat na chatu. Data mohou být 3D model, výkres, fotografie, nebo skica. Čím více nám o vašem budoucím výrobku sdělíte, tím lépe dokážeme vybrat vhodný materiál a postup. Poradíme si jak s 3D tiskem podle vaší předlohy, tak s kompletním vývojem funkčních prototypů, včetně různých doplňujících služeb. Navrhneme sestavy dílů, ozubená kola a převody, zajistíme výrobu DPS včetně osazení, finální produkt naprogramujeme, nebo nalakujeme.

Zpracujeme většinu 3D souborů, 2D výkresy, i naskenované skici. Můžete tedy posílat data v prakticky libovolném formátu, pokud je jakýkoliv problém, obratem se s vámi spojíme a navrhneme řešení.

Specializujeme se za technické modely. Navrhneme kompletní sestavy strojů, zařízení či instalačni šablony a vodítka. Ale také převedeme do 3D budovy z výkresu a nebo fotografií. Zajistíme průmyslový design pro vás produkt.

Centrum nápovědy